Till innehåll på sidan
Fonder
Investera
Om oss
Lär dig mer
Kontakta oss

Innehållet på den här sidan är marknadsföring

2 min lästid

Skarpare blick på ekonomin, geopolitiken och framtidens investeringar

Årets tema ”Sharper focus, smarter returns” satte tonen för en konferens som syftar till att hjälpa investerare att navigera i en marknad präglad av osäkerhet, teknologiska skiften och globala spänningar.

Bland höjdpunkterna hittar du:

  • Edward Chancellor, som belyser AI-bubblan ur ett historiskt perspektiv och visar hur kapitalets cykler kan ge värdefulla insikter i en tid med snedvridna värderingar och ökande koncentrationsrisk.
  • Torsten Slok, chefsekonom på Apollo, som ger ett skarpt och praktiskt perspektiv på världsekonomin och de viktigaste trenderna investerare bör följa under 2026.
  • Esther George, tidigare president för Federal Reserve Bank of Kansas City, som förklarar hur penningpolitiken påverkas av en ny era präglad av oro och strukturella skiften.
  • Edward Fishman, expert på ekonomiskt statshantverk, som fördjupar sig i ekonomisk krigföring och vad geopolitiken innebär för dagens investeringslandskap.
  • General Sir Mark Carleton-Smith, som ger en unik inblick i hur maktförskjutningar och globala konflikter formar framtidens säkerhetsläge.
  • En viktig paneldiskussion om diversifieringens kraft, där förvaltare från Storebrand, Delphi och SKAGEN delar med sig av hur olika investeringsstilar kan stärka portföljer i oroliga tider.

Se alla inspelningarna här

Nyårskonferensen

Siri Lill Mannes

Siri Lill Mannes återvänder som uppskattad moderator för Nyårskonferensen 2026 – för sjätte året i ... Läs artikeln nu

Mer om Nyårskonferensen

Timothy Warrington

Timothy Warrington är Director of Wealth och medlem i Storebrand AMs ledningsgrupp.

General Sir Mark Carleton-Smith – expert inom global säkerhet och geopolitik

Få personer är bättre kvalificerade än generalen Sir Mark Carleton-Smith att förstå konsekvenserna ...

Esther George – en pragmatisk väktare av stabilitet

I en tid präglad av ekonomisk osäkerhet och växande press på centralbankernas oberoende är det ...

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning, som bland annat beror på marknadens utveckling, förvaltarnas skicklighet, fondernas riskprofil och förvaltningsarvoden. Avkastningen kan bli negativ till följd av kursnedgångar och valutakursförändringar. Det finns risker förknippade med investeringar i fonderna på grund av rörelser på aktie- och räntemarknaderna. Även konjunktur-, bransch- och bolagsspecifika förhållanden kan påverka avkastningen. Fonderna är denominerade i NOK och innan du investerar uppmanas du att läsa faktablad och fondprospekt. Portföljförvaltarna av aktiefonderna är anställda inom Storebrand Asset Management AS, som också förvaltar fonderna. En översikt över kostnader i fonderna finns på www.skagenfonder.se/kostnader.